Seniorok Európában

Luxemburgban tartották az augusztus 9-e és 13-a között a senior golfozók Európa Bajnokságát. A csapatversenyeket nem kevés izgalom és fordulat jellemezte. A kontinensviadalon 23 nemzet 276 versenyzője vett részt, hat fős csapatokban, bruttó és nettó kategóriában egyaránt. A három meccsnap bruttó kategóriája igencsak szoros végeredményt hozott, ugyanis sokáig a holland és a nagy-britanniai alakulat is együttállásban, fej-fej mellett haladt, a nagy meleget és a három napos küzdelmet végül a britek bírták jobban, meg is szerezték az első helyet, míg a németalföldiek még a dobogóra sem fértek fel. A nettó kategória első helyezéséért folytatott versenyfutás sem alakult kevésbé izgalmasan. Bár az első két nap alapján úgy tűnt a végső győzelem a szlovák és a portugál válogatott között dől el, végül a végig stabilan teljesítő spanyolok szerezték meg a dobogó legfelső fokát. Lássuk a részleteket!

A Bajnokság

A Raymond Barbieről elnevezett bruttó értékelésű Bajnokságot a Golf Club Grand-Ducal pályáján (Par 71, 5782 m.) bonyolították le 23 válogatott részvételével. Rögtön az első nap nagy tülekedés folyt a dobogós helyezésekért. Az élen a brit válogatott (Malcolm Cawte, Billy Mitchell, Bruce Hilsdon, John Yuill, Robert Fox és Bob Head) végzett, amely 912 ütéssel zárta a tornát. Bár a holland (Guus Roels, Jart Sluiter, Hnek Jansen, Pem Van Heek, Pieter Croockewit és Jan Van Beek) válogatott az első két nap megszorongatta őket (mindkét nap együttállásban végeztek (első nap +20-as score, második nap +46), a britek stabil játékkal, illetve egy-két kimagasló egyéni teljesítménnyel (Billy Mitchell második napi birdie-je kiemelendő) végig kézben tartották az eseményeket. A holland válogatott pedig egy pocsék zárónapot produkálva visszacsúszott a negyedik helyre (930-as par).

Ennek pedig elsősorban az első két nap még a harmadik helyért versengő olasz (Vincenzo Sita, Guido Barilla, Celso Lombardini, Cesare Castellini, Michele Scofferi, Alessandro Fea) és a negyedik helyen álló spanyol (Vincente Dasi, Luis Gabarada, Luis Javier Trenor, Juan Carlos Tinture, Valentin Diaz, Miguel Preysler) sextettek örülhettek. Első nap még az olaszoké volt a dobogó egy ütés távolságra az ibériaiaktól (+27 illetve +28-as score), és bár a második nap fordult a sorrend, végül egy remek harmadik napot produkálva, Vincenzo Sita kiegyensúlyozott játékára (mindhárom nap 74 ütéssel teljesítette a pályát) és Guido Barilla extra teljesítményére építve (birdie-t játszott a harmadik nap) végül a dobogó második fokán végeztek. A spanyoloknak sem kellett csalódniuk, hiszen a hollandok leolvadásával megnyílt az út előttük a harmadik helyért, és éltek is a lehetőséggel (+67-es score összesítésben).

A Kupa

Nagy volt a versenyfutás a William O’Babb Kupáért is, amit nettó kategóriában a Kikuoka Country Club pályáján (Par 72, 5912 m.) bonyolítják le. A 21 csapat részvételével zajló kupaverseny első napján a spanyolok (Javier Alonso, Vicente Largo, Antonio Guerrero, Enrique Fernandez, Jose Maria Gomez és Antonio De Pedro) álltak a harmadik helyen, -2-es összesített score-ral és ez a tendencia végig kitartott. És bár a második nap ez még csak a dobogóra volt elég, végül a portugál és szlovák válogatottak hullámzó harmadik napi teljesítményét kihasználva az élen végeztek. Maradt a végére -2-es score, melyben elévülhetetlen érdemei voltak az egyéni legjobb Vicente Largo-nak.

Sokáig úgy tűnhetett, hogy az első hely sorsa a szlovák (Marian Mihal, Pavol Tripsky, Bohumil Skorec, Jan Leso, Milos Pagac és Vladimir Mitro) és a portugál (Jose Oliveira, Abel Pereira, Braulio Silva, Manuel Oliveira, Carlos Pelado, Jose Eusebio) válogatott között dől majd el. Az első napot még a szlovákok hozták -10-es score-ral és stabilnak is tűnt az első pozíció, hiszen a mögöttük lévő portugál válogatott -4-gyel, végzett, hat ütésre lemaradva. Másnap azonban fordult a kocka, és a szlovák senior csapat egy látványos leolvadással, hat ütést rontva előző napi teljesítményén, a második helyen zárt. Végül a szlovák válogatott egy jobb harmadik napot produkálva a második helyen végzett (+4-es score), míg az abszolút vesztes a portugál válogatott lett, hiszen a második nap még az élen álltak, a végén azonban visszacsúsztak a dobogó legalsó fokára (+4).

A magyar csapatok szereplése

A magyarok teljesítményéről is ejtsünk néhány szót. A Bajnokságon résztvevő bruttó csapat (Kovács Titusz, Darázs Attila, Hasenöhrl Sándor, Malatyinszki Tamás, Nagy István és Szabó Ferenc) 349-es ütéssel teljesítette az első napot, amivel a 19. helyet sikerült megszerezni, szorosan a lengyelek mögött, a második napot viszont elrontották, így lecsúsztak a 23. helyre 714-es összütésszámmal, és bár a harmadik nap mindenki tudott javítani előző napi teljesítményén,sajnos azonban összességében maradt a 23. hely, 1057 ütéssel. A Kupában szereplő nettó csapat (Jakobi László, Dietrich Gábor, Juhász Sándor, Máthé István, dr. Takács János és Tóth János) első napja remekül sikerült, nyolcadikként végzetek együttállásban az olaszokkal, +6-os score-ral. A második versenynapon viszont romlott a mérleg, a 15. helyet szerezték meg összesítésben +29-cel, ami végül nem változott a harmadik nap után sem. Összesített score: +47.

„Igazság szerint az egyéni teljesítmények döntöttek – nyilatkozta az EB után Jakabi László szövetségi kapitány – Ha van négy jó játékos a nettó csapatban, akik tudják hozni azt a szintet, amit a húzóemberek, akkor az első ötben teljesítünk. Hosszú is volt a pálya, hosszabb, mint itthon, de az látszott, hogy akik előtte gyakoroltak és rendszeresen dolgoztak, hozták a hendikepjüket. Sok játékos nyaralásból, munkából érkezett, viszont az sem várható el mindenkitől, hogy nyáron ne a családjával töltse az időt és a munkából sem lehet kirángatni senkit a gyepre. Az elvárható szintet teljesítettük, minden ennél jobb eredmény örömre adott volna okot. Jövőre megpróbálunk olyan csapatot összeállítani, akik folyamatosan tudnak gyakorolni, játszani.” - zárta értékelését Jakobi László.