Hektikus küzdelem a bajnoki címért

Horváth Marcell és Mirnik Hana nyerte az idegek harcát

Őrületes véghajrát hozott a Balatonudvariban rendezett 38. Magyar Amatőr Nyílt Bajnokság, ahol az utolsó lyukon dőlt csak el a magyar nyílt bajnoki cím sorsa. A férfiaknál egyetlen ütés döntött a 2013-as magyar bajnok, a St Andrews-i Egyetem hallgatójának javára, míg a nőknél hasonlóan izgalmas csatában maradt alul kétszeres magyar Kupa győztesünk, így a hőn áhított címre még továbbra is várnia kell.

A sokak kedvencének tartott balatonudvari pálya, dimbes-dombos lankáival ismét gondoskodott arról, hogy a fizikailag és mentálisan is a legjobb formában lévő játékos hódítsa el a női és a férfi mezőnyben a magyar amatőr nyílt bajnoki címet. A fináléban minimális különbségek döntöttek.

Már az utolsó kör első kilence is érdekesen alakult az élen, ugyanis Horváth Marcell már a pálya első felén ledolgozta kétütéses hátrányát az addig vezető Greff Bálinttal szemben, míg Baldauf Mátyás a gyengébb kezdés ellenére 3 ütésre tartotta magát a vezető duótól. 2012-es bajnokunk, Szeberényi Máté azonban mindenkinél jobban kezdve villámrajtot vett, ugyanis egészen szenzációs –2-es score-ral teljesítette az első kilencet a pálya harmadik szakaszának par 5-ösén elért eagle-jének is köszönhetően, így 2015-ös korosztályos bajnokunkkal Závaczki Bálinttal egyetemben 5 ütésnyire volt a vezető helytől.

A második kilenc hektikus játékot hozott, amit a score-kártya is hűen tükröz.  Marci par-ral kezdett, majd bogey, birdie, bogey, bogey sormintával (+2) zárta az első öt szakaszt, addig Baldauf bogey, dupla bogey, eagle, par, par-ral (+1) válaszolt, így két ütésre csökkentette a hátrányt, míg Greff Bálint bogey, par, bogey, dupla bogey, par-nak (+4) köszönhetően ugyanannyiban állt, mint Baldauf. Máté kénytelen volt tovább kockáztatni, hogy ledolgozza hátrányát, ám ezúttal nem hozott eredményt, így az utolsó szakaszokon már nem volt esélye a győzelemért küzdeni.

A legnagyobb izgalom, a tetőpont a 17-es lyuk után következett, ugyanis míg Mátyás és Bálint szorgosan gyűjtötte a par-okat, addig Marci a 17-esen bogey-t ütött, így az utolsó lyuk előtt egy ütés előnye volt a többiekkel szemben. Végül mindhárman par-ral teljesítették a mindent eldöntő szakaszt, így Hováth Marcell 2013. után ismét a csúcsra ért, sőt annál is feljebb és életében először nyerte meg a nyílt magyar bajnoki címet 223-as (71, 77, 75) eredménnyel. A második helyen nagyot küzdve Baldauf Mátyás végzett 224 (74, 73, 77) megelőzve az azonos teljesítményt nyújtó Greff Bálintot 224 (75, 71, 78), aki Matyihoz hasonlóan minden dicséretet megérdemel, fantasztikusan játszott. Ma mindhárman hősként harcoltak.

A negyedik helyen együttállásban az olasz, Portelli Luca 227 (76, 80, 71) végzett a korosztályos magyar bajnokunkkal, Závaczki Bálinttal egyetemben 227 (75, 75, 77), míg Szeberényi Máté 233 (78, 77, 78) végül a hatodik helyen zárt. Az első tízbe még Hermann Moritz 238 (79, 79, 80), Csányi Olivér 242 (82, 82, 78), Kötél Bence 243 (77, 81, 85), valamint a szlovák, Leskovar Anze 244 (84, 85, 75) fért be.

A nőknél igazi kétszemélyes döntő volt várható az utolsó napon, ugyanis Mirnik Hana és többszörös magyar kupa győztesünk Vadkerti Adél messze a mezőny fölött voltak. 2015-ös év junior női golfozónk számára álomszerűen kezdődött vasárnap, ugyanis +1-es első kilencének köszönhetően egy ütéshátrányát kétütéses előnnyé változtatta.

Az álom azonban rémálommá vált. Amennyire jól sikerült a pálya első fele, ugyanannyira rosszul a második. Adél a bajnoki címet lényegében a pálya 13. (tripla) és 15. szakaszán (dupla) vesztette el.  A második kilencének köszönhetően, even par-t játszva a női bajnok, a szlovén Mirnik Hana lett 232 (78, 78, 76), míg a második helyen 2016-os Match Play Bajnokunk Vadkerti Adél végzett 238 (80, 77, 81), aki magasan a női mezőny legjobb magyar játékosa volt, bár ez minden bizonnyal kevés vigasz most számára. Már Kisorosziban is megdöbbentünk viselkedésén, de most sajnos Balatonudvariban sem viselte bajnokhoz méltóan a vereséget. A bajnokoknak felelősségük van, hiszen példaképként állnak a fiatalok és sporttársaik előtt.

A dobogó legalsó fokára az osztrák, Buchinger Mona állhatott fel 243-as (82, 80, 81) összeredményével. Az első tízben még két honfitársunk végzett Tóth Maya Napsugár 254 (86, 81, 87) és az újdonsült magyar bajnoknő, Szabó Antónia 257 (90, 87, 80).