Kezdődik a playoff!

A héten a Barclays tornával kezdetét veszi a FedEx Kupa sorozat rájátszása. A pontverseny legjobb 125 játékosa veselkedik neki a viadalnak, azzal a reménnyel, hogy vasárnap amikor befejeződik a verseny bebiztosítják helyüket a legjobb 100 között. Ugyanis a Barclays után már csak 100-an maradnak versenyben. A rájátszás első tornáját több nagy név is kihagyja, így Rory McIlroy és Sergio Garcia is.

A FedEx Kupa pontversenyét jelenleg Jordan Spieth vezeti köszönhetően négy tornagyőzelmének és 14 top 10-es helyezésének. Spieth mögött az ausztrál Jason Day áll a második helyen, az idény utolsó Major-tornájának a győztese 1710 ponttal van lemaradva a texasi mögött. A hátrány vaskosnak tűnhet, ám csak akkor, ha az alapszakaszban osztott pontokkal számolunk. A rájátszásban már 2000 pontot adnak egy tornagyőzelemért, tehát Spieth egyáltalán nem érezheti magát biztonságabn.

A FedEx Kupa rájátszásának a győztese 10 millió dolláros bonuszt kap, hasonló nagyvonalú díjazásra a sportvilágban nincs nagyon példa.

A FedEx Kupa rájátszása négy tornából áll, ezek pedig: a The Barclays, a Deutsche Banck Championship, a BMW Championship és a The Tour Championship. Az első felvonást 125-en kezdik meg, a BMW-re 100-an maradnak, a harmadik állomásnak már csak 70-en vághatnak neki, míg a rájátszás utolsó felvonásán 30 fős mezőny indul. Az utolsó torna előtt a pontokat minimalizálják, így szinte bárkinek marad esélye a győzelemre. Tavaly Billy Horschel úgy nyerte meg a rájátszást, hogy az első tornán még csupán a 69. helyen jegyezték, ám a BMW, valamint a Tour Championship megnyerésével mindent vitt.

A pénz természetesen igen komoly szerepet játszik a FedEx Kupa rájátszásában. A bonusz 10 millió dollár, ekkora összeget a tornagyőzelem felett nem nagyon osztogatnak a sportvilágban. A sorozat történetében eddig Tiger Woods kereste a legtöbbet, 2007-es és 2009-es győzelméért egyaránt 10-10 millió dollárt kapott és miután nyert még tornát is ezen felül így az összkeresete 25 millió dollár felett van. Tavaly Billy Horschel 10 milliós bonuszából 10%-ot adott caddie-jének, aki ezzel az összeggel abban az évben a 97. helyen zárt volna a golfozók kereseti listáján. A caddie-k kereseti listáját természetesen megnyerte, igaz ilyet nem vezetnek.

A FedEx Kupa rájátszása óriási érdeklődésre tart számot, legalábbis a szurkolók körében. Persze a játékosok is szeretik ezeket a tornákat, hiszen a mezőny szinte megegyezik egy Major-torna mezőnyével, ahogy a premizálás sem marad el sokkal. Ennek ellenére többen ki fogják hagyni az első felvonást, így Rory McIlroy és Sergio Garcia is, ám számukra a pihenő nem oszt nem szoros, lévén a pontversenyben előkelő helyen állnak, az utolsó torna előtt pedig úgy is – szinte – lenullázzák a mezőny pontjait.

A végére még egy érdekesség, Jim Furyk 2010-es győzelme óta nem volt olyan bajnoka a FedEx Kupa rájátszásának, aki Major-győztesnek vallhatja magát (Bill Haas, Brandt Snedeker, Henrik Stenson, Billy Horschel). Talán majd idén...