US Open 1. nap

Tegnap a seattle-i Chambers Bay pályán kezdetét vette az idény második férfi Major-tornája a US Open. A 115. kiírás első napja után Henrik Stenson és Dustin Johnson állnak az élen, mindketten par alatt öt ütéssel 65-ös körrel zártak. A második helyen Patrick Reed található egy ütés hátránnyal. A mezőnyből csupán 24-en játszottak par alatt, de ebbe a táborba nem tartozik bele Tiger Woods és Rickie Fowler, ők – és még jó páran – egy nap után kijátszották magukat a tornáról.

Azt már a viadal kezdet előtt tudni lehetett, hogy a Chambers Bay pálya nehéz feladat elé fogja állítani a mezőnyt. A Robert Trent Jones Jr. által tervezett links-típusú pálya nem hazudtolta meg önmagát, a komoly szintkülönbségek, a leginkább szakadékokhoz hasonlítható bunkerek, a hullámzó greenek valóban kifogtak a mezőny több tagján. A szakemberek szerint azonban az első nap sétagalopp volt ahhoz képest, amit a folytatásban kaphatnak a játékosok a pályától, főleg ha az időjárási előrejelzések szerint megérkezik a szél és az eső is a térségbe.

A pénteki körülmények sokak szerint a vártnál sokkal jobbak voltak és Dustin Johnson valamint Henrik Stenson ki is használta a lehetőséget, hogy alacsony ütésszámmal zárják az első kört. Stenson 65-ös köre nem meglepetés, ha azt nézzük, hogy az utóbbi időben csupán Rory McIlroy rendelkezik nála jobb scoreokkal Major-viadalról, de Dustin Johnson játéka sem volt meglepő főleg annak tudatában, hogy a viadal előtt jó pár órát eltöltött edzőjével, Buch Harmonnal és begyakorolták a vasakkal való játékot.

Stenson hét birdie-t és csupán két bogey-t jegyzett, Johnson hat birdie-vel és egy bogey-val zárta a napot. A harmadik helyen álló Patrick Reed szintén hat szakaszt zárt birdie-vel, de volt két bogey-ja, ahogy a vele együttállásban lévő Matt Kuchar sem tudott hibátlan napot zárni, négy birdie-je mellé becsúszott egy bogey is. Óriási meglepetésre az amatőr Brian Campbell szintén ott van az éllovasok között, a fiatal játékos 67-es nyitókört produkált, hasonlóan alacsony eredményre amatőrtől 1976 óta nem volt példa a US Open történetében. A Masters idei bajnoka Jordan Spieth -2-vel várhatja a folytatást, ahogy a hollandok European Tour menője, Joost Luiten a skót Marc Warren és az ausztrál Jason Day is.

Kellemes meglepetés Phil Mickelson szereplése, a karrier Grand Slamre pályázó hatszoros US Open- második amerikai közönségkedvenc a jó kezdés után – az első 9-et követően -3-al állt – a hátsó részen több bogey-t is összeszedett, de -1-es eredményével a T14. helyről várhatja a folytatást. Szintén mínuszos eredményt tudhat magáénak Míguel Ángel Jímenez és Colin Montgomery is. Utóbbi bármennyire is meglepő „csak” senior Major-győzelemmel rendelkezik, ám ez a 69-es eredmény is mutatja, hogy veterán kora ellenére még mindig versenyre tud kelni a fiatalabb generációval, főleg egy links-pályán.

A világelső Rory McIlroy már nem lehetett ennyire boldog, 72-es körének köszönhetően a T52. helyről várhatja a folytatást, ahogy a címvédő Martin Kaymer és az osztrákok kedvence, Bernd Wiesberger is. McIlroy négy bogey mellett csupán két birdie-t jegyzett, jóllehet a plusz kettes eredménnyel legalább még esélyt hagyott magának a folytatásra.

Erre, mármint a folytatásra nem lesz túl sok esélye Tiger Woodsnak és Rickie Fowlernek, a két szupersztár ugyanis nagyon gyenge napot fogott ki. Woods 80, Fowler 81-es kört zárt, ezzel többé kevésbé elintézték, hogy két napos legyen számukra a torna, hacsak valami hatalmas formajavulás nem áll elő a helyzetükben. Tiger nyolc szakaszt zárt bogey-val, volt még egy duplája is és csupán egy lyukat tudott birdie-vel teljesíteni, ezzel pályafutása legrosszabb US Open scoreját tudhatja magáénak. Ami Fowlert illeti, a tavalyi idényben mind a négy Majort az első öt között záró idei Players-bajnok hat bogey-t, két duplát, egy triplát és egy birdie-t jegyzett, 81-es körénél csupán egy játékos ütött gyengébbet.