Az év nagyjai – 1. rész

A golf világa idén három újdonsült major győztes megkoronázását élte meg, miközben a nagyöreg Phil Mickelson is megnyerte gyűjteménye azon darabját, amiről senki nem gondolta volna, hogy valaha még megnyerheti. Mindeközben a közönségkedvenc Tiger Woods 5 győzelmet gyűjtött a PGA Tour-on, de zsinórban ötödik szezonjában maradt major nélkül, és a tavalyi ász, Rory McIlroy szinte középszerűségbe fulladt. Nézzünk vissza a 2013-mas évre!

Az év játékosa: Henrik Stenson

Miután tudjuk, hogy a golfos társadalom mekkora presztízskérdésként kezeli a major versenyeket, nehéz elképzelni, hogy ezen kategória győztese olyan játékos legyen, aki nem nyert még ilyen versenyt. Nem olyan bonyolult viszont a képlet, hogyha a svédek ászáról beszélünk, ő ugyanis, bár major nélkül maradt, minden mást megtett az üdvösségért. Az óceánon innen és túl is megnyerte a szezonfinálét, nevezetesen a Race to Dubait és a FedEx Kupát, ami korábban senkinek sem sikerült. Eközben nyugodt szívvel ki is jelenthetjük, hogy júliustól kezdve Stenson volt a Föld legjobb játékosa. Három versenyt nyert, második lett a British Open-en és harmadik a US Open-en, majd mindezek után az év utolsó 18 lejátszott versenyen belüli játéknapjából 17-szer 70 alatti eredménnyel zárt. Más kérdés, hogy ez nem hozott annyi győzelmet, mint kellett volna, de ne legyünk telhetetlenek, Stenson sem az. A játékos szerint is élete legjobb szezonján van túl, és jövőre már egyértelműen csak a major győzelemre hajt.

Az év fiatalja: Jordan Spieth

Hát ebben a kategóriában sem kellett sokat gondolkodni! Egy-két versenyen ígéretesen játszani egy dolog, de az előző szezon őszén profivá válni, az évet PGA Tour kártya nélkül elkezdeni, majd év végén már a Presidents Cup-on játszani, na az már igazán teljesítmény. Júliusban a John Deere Classic-on aratott győzelmével Spieth lett a legfiatalabb játékos (19 év, 11, hónap, 18 nap), aki versenyt nyert a PGA Tour-on. A korábbi rekord Ralph Guldahl-hoz tartozott, aki még 1931-ben nyert a Santa Monica Open-en, amikor is 19 éves, 8 hónapos és 3 napos volt. Spieth egész évben kilenc versenyen végzett az első 10-ben, amibe több második helyezés is belefért. Év végén hetedik lett a FedEx Kupa rangsorában, miközben év eleji 810. helyezéséről a 22. helyre jött fel a világranglistán. Na ez a nem semmi!

Az év pillanata: Scott begurítja a birdie-t, és Masters-t nyer!

Korábban az ausztrál golfrajongók szíve több ízben is joggal szakadt meg, amikor Greg Norman alkalmanként csak hajszálnyival maradt le a Masters győzelemről. Nem véletlen tehát, hogy amikor Adam Scott az utolsó szakaszon bámulatos birdie-t szerzett, majd később Cabrera ezt megismételve play-off-ra mentette a versenyt, a levegőben volt egy bizonyos, eleve elrendeltetettség érzés, és nem a pozitív értelemben. A két játékos, az egyszer Masters-en már üdvösséget szerző argentin, és a sors ellen küzdő ausztrál óriási csatát vívott. A második extra szakaszon mindketten kiválóan közelítették meg a lyukat, így mindkettejük birdie távolságon belül volt. Cabrera viszont 4,5 méterről kihagyta a putt-ot, így Scott ölébe óriási lehetőség, nyakába pedig hatalmas teher zuhant. Amikor Scott hátralendítette putterét, Ausztráliában még csak hajnali 5:35-öt ütött az óra, ám amikor a labda begurult, az egész nemzet ünnepelhetett. Rendkívüli pillanat egy tipikus „a győztes mindent visz” hangulatú extázissal.